Żel na ząbkowanie – jak pomóc? Domowe sposoby i leki

 Żel na ząbkowanie

Żel na ząbkowanie aplikujemy dziecku, gdy nie sprawdzają się inne metody na bolące dziąsła. Bolesne ząbkowanie to problem, z którym zmagają się dzieci i ich rodzice w ciągu pierwszych 2-3 lat po narodzinach. Zobacz, co na ząbkowanie sprawdzi się najlepiej, co robić, gdy towarzyszy ząbkowaniu gorączka, jak nakładać żel na dziąsła, gdy na ząbkowanie nie pomagają gryzaki, smoczki i masaże.

Żel na dziąsła – kiedy stosować

Bolesne ząbkowanie to jedno z nieodzownych, choć przykrych doświadczeń związanych z rozwojem dziecka, bolesnych dla malucha, męczących dla jego rodziców. To, jak bardzo jest bolesne ząbkowanie, zależy od indywidualnych predyspozycji. Niekiedy dziąsła przy ząbkowaniu wywołują jedynie dyskomfort powodujący ogólną drażliwość i lekką płaczliwość u dziecka. W innych jednak przypadkach możemy podejrzewać, że nasza pociecha bardzo cierpi, w dodatku:

  • gorączkuje,
  • ślini się,
  • ma zmniejszony apetyt,

zaś towarzyszący temu wszystkiemu płacz, skutecznie „umila” życie innym domownikom, nie dając spać ani wypocząć. Bolesne ząbkowanie to problem, z którym maluchy zaczynają się zmagać już w pierwszym roku życia – zazwyczaj miedzy 5 a 10 miesiącem. Jako pierwsze wyżynają się dolne jedynki. Proces bolesnego ząbkowania może trwać do końca drugiego, a nawet trzeciego roku życia. I nie ma na to rady, jedyne co można zrobić, to pomóc dziecku i sobie przeżyć ból. W takiej sytuacji na bolące dziąsła przyda nam się żel na ząbkowanie.

Żel na ząbkowanie

Żel na ząbkowanie ma zadanie łagodzić nadwrażliwość dziąseł i koić ból związany z wyżynaniem się zębów. Działanie łagodzące żele na ząbkowanie zawdzięczają obecności środków znieczulających w składzie, takich jak lidokaina i jej pochodne, a także odkażających – często pochodzenia naturalnego, roślinnego. Do produkcji żelu na ząbkowanie wykorzystywane mogą być wyciągi między innymi z aloesu, tymianku, szałwii czy szafranu.

Co warto odnotować, są też żele na ząbkowanie, które wedle zapewnień producentów, nie zawierają środków przeciwbólowych ani znieczulających miejscowo.

Zobacz: Domowe sposoby na afty (pleśniawki) - jak się pozbyć u dzieci?

Żel na ząbkowanie – bezpieczne stosowanie

Niezależnie od składu żelu na ząbkowanie, nakładając maść na dziąsła dziecka pamiętajmy o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, żel na dziąsła dziecka używamy po konsultacji z lekarzem lub przynajmniej farmaceutą. Po drugie, pamiętamy, że żel na ząbkowanie jest lekiem, może więc zostać przedawkowany, dlatego bezwzględnie należy się stosować do zaleceń na ulotce odnośnie dawkowania.

Zazwyczaj specyfik na bolesne ząbkowanie wcieramy dwa do trzech razy dziennie. Po trzecie – maść na ząbkowanie to ostateczność. Zanim sięgniemy po żel na dziąsła, powinniśmy spróbować innych sposobów na bolesne ząbkowanie.

Zobacz: Preparaty na ząbkowanie

Bolesne dziąsła – domowe sposoby

Pamiętajmy, że ból, tudzież dyskomfort odczuwany przez dziecko, związany jest z nadwrażliwością dziąseł. Aby ulżyć dziecku w przypadku bolesnego ząbkowania, wykorzystajmy sprawdzone metody, nie wymagające aplikacji żadnego leku. Pierwszą z nich jest podanie gryzaka. Tak – zwykły gryzak, tyle że wychłodzony w lodówce (nie zamrażalniku), będzie działać kojąco na bolące dziąsła, przynosząc dziecku natychmiastową ulgę.

Zalecany jest również na bolesne ząbkowanie masaż dziąseł, który można wykonać bardziej inwazyjnie, palcem umieszczonym w ustach malucha (można na palec nałożyć przeznaczoną do tego typu masaży silikonową nakładkę z wypustkami), albo zewnętrznie, poprzez skórę policzków.

W każdym przypadku, gdy na bolesne ząbkowanie stosujemy tego typu metody, pamiętajmy o bezwzględnym zachowaniu zasad higieny.

Czytaj też: Zajady leczenie - co na zajady? Domowe sposoby i leki

Ząbkowanie – gorączka

Bolesne ząbkowanie często skutkuje wysoką gorączką u malucha, przeważnie powyżej 38 stopni Celsjusza. Na nic jednak nasze przekonanie, że przyczyną tego stanu jest bolesne ząbkowanie. Niezbędna jest wizyta lekarska, w celu ustalenia faktycznych przyczyn podwyższonej temperatury, która może, ale nie musi być związana z tym, co dzieje się z dziąsłami niemowlaka. Tak czy inaczej, konieczne może być podanie dziecku jednego z przeznaczonych dla najmłodszych środków przeciwgorączkowych. 

Czytaj: Preparat na kurzajki (brodawki) - jak się pozbyć? Sposoby

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.