Wanilia – w proszku, w laskach. Właściwości

Wanilia to wspaniale pachnąca i wyjątkowa przyprawa, bez której wielu z nas nie wyobraża sobie niedzielnego ciasta, czy innego słodkiego deseru. Prawdziwa wanilia cieszy się uznaniem także ze względu na właściwości zdrowotne, kosmetyczne i terapeutyczne.

wanilia

Wanilia – przyprawa

Wanilia to tropikalna przyprawa, uznawana za rarytas nie tylko ze względu na właściwości zdrowotne i walory smakowe oraz aromatyczne ale także ze względu na cenę tego produktu. Jeśli chodzi o koszt zakupu przyprawy plasuje się ona tuż za szafranem, czyli najdroższym suszonym zielem.

Wanilia - pochodzenie

Wanilię znamy dzięki Hiszpanom, którzy podbijając Ameryką Środkową oraz Południową poznali smak oraz zapach tej rośliny i zachwycili się nią. Najbardziej ceniona jednak odmiana wanilii z Madagaskaru.

Wanilia nie jest rośliną łatwą do uprawiania, dlatego mimo wielu prób przeniesienia jej hodowli do Europy, wciąż trzeba ją sprowadzać z daleka. Oprócz specyficznego, tropikalnego klimatu ta roślina wymaga specjalnych zapylaczy, którymi są kolibry i gatunki pszczół, które dają radę wlecieć do wnętrza długiego, storczykowatego kielicha kwiatu wanilii.

Ponadto długo trzeba czekać na owocowanie rośliny: od zapylenia do wydania owoców mija bowiem kilka miesięcy. Owoce zbiera się jeszcze nie w pełni dojrzałe i fermentuje się oraz suszy. Podczas tych procesów wytwarza się charakterystyczny waniliowy smak i aromat.

Sprawdź: Olejek z oregano - właściwości lecznicze

Wanilia – właściwości

Wanilia w proszku ale dużo bardziej wanilia w laskach może poszczycić się wieloma właściwościami zdrowotnymi.

Przede wszystkim podkreśla się moc uspokajającą ziela. Dzięki wanilii stres, niepokoje i zmęczenie mijają robiąc miejsce pozytywnemu nastawieniu. Warto także stosować wanilię przy problemach ze snem oraz z podjadaniem (głównie chodzi o zbyt częste sięganie po słodycze oraz słone przekąski).

Co więcej, wanilię poleca się przy kłopotach z libido. Już Aztekowie uważali tę przyprawę za silny afrodyzjak, zwłaszcza w połączeniu z płynną czekoladą. Lekarze z Filadelfii zaobserwowali ponadto, że wanilia ma leczniczy wpływ na anemię sierpowatą.

Wanilię chętnie również wykorzystuje się w kosmetyce ponieważ jej zapach neutralizuje woń potu, działa nieco antyseptycznie i pobudzająco. Ów waniliowy zapach odpędza także komary i meszki, jednak szybko ulatuje więc trzeba pamiętać o powtarzaniu czynności spryskiwania olejkiem waniliowym. Wanilię stosuje się przede wszystkim jako przyprawę w kuchni. Wówczas dodaje się do potraw wanilię w postaci sproszkowanej lub pozyskuje się ją z laski wanilii. Poza tym wanilię można spotkać w postaci olejku waniliowego (naturalnego olejku zapachowego), który po rozcieńczeniu z wodą można stosować w celach kosmetycznych lub używać jako źródło pięknego zapachu, wlewając kilka kropli do kominka aromaterapeutycznego.

Czytaj także: Graviola – czym jest? Dawkowanie i właściwości

Wanilia – zastosowanie w kuchni

Wanilia jest bardzo ceniona przez świat kulinarny. Stała się nieodzownym dodatkiem do deserów takich jak lody, ciasta, kremy, budynie, babeczki, słodkie sosy, musy, a także gorące napoje, takie jak herbata, kawa, czy gorąca, płynna czekolada.

Poza tym wanilia doskonale komponuje się z innymi przyprawami, np. kardamonem, cynamonem, goździkami, gałką muszkatołową, liściem laurowym, zielem angielskim, imbirem i kurkumą. Pasuje do soku z cytryny lub limonki, do kokosa oraz migdałów. Ponadto lubią ją ryby, skorupiaki, a nawet cielęcina i drób.

W kuchni używa się jej w postaci proszku, laski wanilii, olejku waniliowego oraz cukru waniliowego.

Zobacz: Babka lancetowata – właściwości. Zastosowanie na kaszel

Wanilia – jak używać?

Wanilię dodawaną do potraw rozcina się wzdłuż laski i wyłuskuje drobne ziarenka, które aromatyzują i nadają daniu wyjątkowy smak. Pustej laski nie wyrzuca się, będzie ona mogła być jeszcze kilka razy wykorzystana do gorących napojów, czy owsianki. Po prostu wkłada się wydrążoną laskę wanilii np. do gorącego mleka, herbaty, czy czekolady, a po wypiciu napoju, laskę się suszy i używa 3-4 razy.

Oczywiście można skorzystać z gotowego wariantu – wanilii w proszku, jednak nie posiada ona już tak zacnego smaku i zapachu, co jej odpowiednik w lasce.

Wanilia jako przyprawa najlepiej zatem sprawdzi się kiedy zostanie zakupiona w szklanym naczyniu. Dobrej jakości laska wanilii jest ciemna i długa. Warto wiedzieć, że laskę po wydrążeniu trzeba schować z powrotem do szklanej probówki i przechowywać w lodówce.

Czytaj też: Kminek zwyczajny – na odchudzanie, właściwości, w ciąży

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.