Stopery do uszu - jak wybrać najlepsze stopery?

Stopery do uszu lub jak kto woli zatyczki do uszu to wykonane z pianki, wosku lub silikonu wkładki w kształcie stożka aplikowane wprost do kanału słuchowego w celu zniwelowania hałasu. Skąd się wzięły stopery do uszy? Czy są szkodliwe? Jak wybrać najlepsze stopery do uszu?

 Stopery do uszu

Stopery do uszu - skąd się wzięły?

Pierwsze stopery do uszu, które na początku XX wieku trafiły do sprzedaży, wymyślił pochodzący z Polski chemik i farmaceuta Maximilian Negwer. Negwer prowadził w Berlinie aptekę. Farmaceuta zaczął się interesować zagadnieniami związanymi ze słuchem oraz materiałami, które były wykorzystywane do ochrony słuchu. Eksperymentował z woskiem i tłuszczem, które ostatecznie postanowił połączyć z watą. Pierwsze stopery woskowe trafiły na rynek w 1908 roku pod nazwą Ohropax.

Kolejna rewolucja w dziedzinie stoperów do uszu nastąpiła kilkadziesiąt lat później. Powstały zatyczki z pianki poliuretanowej i zostały opatentowane przez amerykańskiego chemika Rossa Gardnera pracującego w National Research Corporation. Stopery piankowe trafiły na rynek w latach 70. ubiegłego stulecia. Piankowe stopery do uszu są używane do dzisiaj, ale kolejna rewolucja nastąpiła wraz z rozwojem masowych imprez muzycznych, a także kampanii społecznych ostrzegających przed skutkami głośnego słuchania muzyki.

Producenci stoperów do uszu zaczęli się prześcigać w tworzeniu coraz to nowszych wersji stoperów do uszu. Obecnie można kupić stopery woskowe, stopery piankowe, stopery do uszu silikonowe, zrobione z kauczuku termoplastycznego (TPE) oraz ze specjalnymi filtrami akustycznymi.

Czytaj też: Krople do uszu - jakie są najlepsze? Właściwości

 

Stopery do uszu - zastosowanie

Wybór odpowiednich stoperów do uszu zależy od ich przeznaczenia. Stopery do uszu powinny być używane przede wszystkim przez osoby pracujące przy głośnych maszynach. Dźwięk bezpieczny dla uszu nie powinien przekraczać 80 dB, tymczasem dźwięk wiertarki wynosi około 100 dB. Stopery do uszu stosują też muzycy w czasie koncertów i prób.

Podczas koncertów muzycznych niejednokrotnie dźwięk przekracza 110 dB. Profesjonalne zatyczki do uszu tłumią tylko szkodliwy dla muzyków dźwięk. Dźwięk nie może zostać zmieniony, a jedynie przyciszony, musi być w pełni czytelny dla muzyka. Z podobnych stoperów do uszu coraz częściej korzystają miłośnicy muzyki koncertowej. Również osoby uprawiające sporty wodne używają zatyczek do uszu, jednak w tym przypadku nie chodzi o zniwelowanie hałasu, ale zabezpieczenie uszu przed dostaniem się do nich wody.

Kolejną grupą osób używających stopery do uszu są motocykliści. Dźwięk silnika potrafi przekraczać 100 dB. Producenci stoperów produkują dla nich specjalne zatyczki, które niwelują uczucie izolacji. Nie sposób zapomnieć też o osobach mających problemy ze snem - to bardzo liczna grupa osób używająca stoperów do uszu. Stopery do uszu do spania coraz częściej są wyposażone w specjalne filtry akustyczne, które nie powodują poczucia izolacji i tłumią tylko niechciane dźwięki - na przykład chrapanie, szczekanie psa czy odgłosy z ulicy. 

Zobacz też: Termometr elektroniczny - bezpieczny do czoła, ucha i pod pachę

 

Stopery do uszu - rodzaje

Spośród dostępnych na rynku stoperów do uszu można wyróżnić:

  • stopery do uszu wykonane z pianki poliuretanowej, która rozpręża się i dostosowuje do kanału słuchowego, wygłuszają do 29-35 dB
  • stopery woskowe do uszu - wykonane z bawełny nasączonej mieszaniną wosku, parafiny i wazeliny, przed włożeniem do ucha należy je ogrzać, dzięki czemu staną się miękkie, tłumią dźwięk podobnie do stoperów piankowych
  • stopery do uszu wykonane z elastomerów termoplastycznych TPE (kauczuku termoplastycznego) zmieniają kształt pod wpływem ciepła przez co dopasowują się do ucha, producenci zapewniają, że gwarantują wygłuszenie do 21 dB
  • stopery do uszu silikonowe również dopasowują się do kształtu ucha, ale nie wkłada się ich do kanału słuchowego, silikon z którego są wykonane jest hipoalergiczny, są stosowane nie tylko do zagłuszania hałasu, ale także chronią przed wodą
  • stopery do uszu z filtrem akustycznym, które jedne dźwięki przepuszczają, a inne blokują oraz niwelują poczucie izolacji, przykładowo tego typu stopery wytłumią dźwięk chrapania, a sprawią, że osoba je nosząca usłyszy budzik czy płacz dziecka, są zdecydowanie najdroższe
  • stopery do uszu na sznurku lub kabłąku zapobiegające zgubieniu zatyczek, do wielokrotnego stosowania
  • stopery do uszu wielokrotnego użytku i jednorazowe - stopery do uszu jednorazowego użytku są zdecydowanie najtańsze, te do wielokrotnego stosowania są zwykle na sznurku lub kabłąku.

Zobacz także: Parafina do ucha - zastosowanie

 

Stopery do uszu - czy są szkodliwe?

Generalnie stopery do uszu mają chronić słuch, a nie mu szkodzić. Istnieją jednak przypadki, że mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Okazuje się, że źle dopasowane do ucha stopery mogą doprowadzić do powstania odleżyn w przewodach słuchowych lub doprowadzić do infekcji ucha. Stopery do uszu mogą też być szkodliwe w przypadku alergii na materiał z którego zostały wykonane.

Sprawdź produkty z kategorii: Higiena uszu

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.