Płacz niemowlaka – jak sobie z nim radzić? Co oznacza?

Płacz niemowlaka zawsze niepokoi i stresuje rodziców, bądź opiekunów. Jednak jak nauczymy się rozpoznawać komunikaty dziecka, szybciej mu pomożemy. Czemu maluch płacze i co zrobić żeby przestał? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

placz-niemowlaka

Kiedy niemowlę płacze?

Niemowlę może płakać o różnych porach dnia, a także nocy. Zawsze wynika to z potrzeby zaspokojenia jego wymagań. Maleńkie dziecko tylko w ten sposób może powiedzieć światu, że coś mu jest, czegoś mu brakuje, czegoś ma za dużo, a może sam nie wie o co chodzi ale rozumie, że płaczem przywoła rodzica lub opiekuna i będzie dobrze.

Zatem płacz to wołanie, prośba, zwrócenie uwagi dorosłej osoby na malucha. Zawsze w takiej sytuacji powinno się reagować w jeden sposób – podejściem do dziecka i zorientowaniem się o co chodzi.

Czasem będzie on spowodowany:

  • bólem brzucha,
  • gazami,
  • głodem,
  • brudną pieluchą,

a czasem zwykłą niewygodą, nudą, czy tęsknotą za bliską osobą (najczęściej mamą). Każdą z tych potrzeb powinno się zaspokoić.

Czasami histeryczny płacz niemowlaka oznacza, że dziecko się czegoś przestraszyło. Naukowcy natomiast twierdzą, że niektóre niemowlaki w ten sposób starają się radzić ze stresem, jaki przeżyły podczas porodu, czy przez jaki przechodziła matka w czasie ciąży.

Dlaczego niemowlak płacze?

Powodów dziecięcego płaczu może być bardzo wiele, najczęściej jednak jest on z głodu. Niektóre co 2-3 godziny informują domowników, że życzą sobie otrzymać kolejny posiłek, inne dużo częściej ale zdarzają się też maluchy, którzy jedzą co 3-4 godziny. Jeśli pediatra nie ma zastrzeżeń do rozwoju takiego dziecka, nie ma powodów do niepokoju.

Niemowlak może płakać także z powodu zabrudzonej pieluszki. Nie jest przyjemnie leżeć z pełną pieluchą. Stąd nic dziwnego, że maluch podnosi alarm.

to dolegliwości, na które maluchy zawsze reagują płaczem. Do tej grupy można dołączyć też:

  • infekcje,
  • choroby przebiegające z gorączką,
  • niestrawność,
  • biegunkę, itp.

Dziecku może być niewygodnie i płaczem stara się poinformować, że życzyłby sobie zmiany pozycji, poprawienia kołderki, itp.

Niemowlę uwielbia bliskość oraz poczucie bezpieczeństwa, dlatego przytulanie go, noszenie, kołysanie to najlepsze co możemy mu dać, zaraz po zapewnieniu pożywienia, suchej pieluchy i czystego, ciepłego ubranka. Jeśli nasz maluszek zatęskni za opiekunem, może płakać.

Innymi przyczynami płaczu niemowlaka mogą być:

  • zmęczenie (dziecko płacze bo jest senne, a nie umie samo się wyciszyć i ukołysać do snu),
  • przegrzanie, czy przeciwnie – uczucie zimna,
  • zwykła nuda,
  • zbyt dużo bodźców zewnętrznych (np. hałas, intensywne światło, dużo ludzi, itp.).

Jak rozpoznać rodzaj płaczu niemowlaka?

O ile początkowo może się wydawać, że niemowlę zawsze płacze w ten sam sposób, z biegiem czasu jego rodzice czy opiekunowie przekonują się, że wcale tak nie jest. W zależności od tego co maluch chce nam przekazać, jego płaczliwy komunikat jest inny. Na szczęście szybko można się tego nauczyć.

Oprócz samego dźwięku, jaki niemowlak wydaje, warto obserwować dziecko: jego mimikę, gesty, ruchy ciała, itd. To pomoże ocenić czego życzy sobie nasza pociecha.

Nagły, przeraźliwy płacz niemowlaka, który trudno uspokoić (lub nie da się go w ogóle uspokoić), do którego dochodzi prężenie się ciałka, podkurczanie nóżek, zaciskanie oczu i piąstek najczęściej sygnalizuje problemy z układem pokarmowym (ból brzucha, gazy, kolkę, itp.).

Marudne zawodzenie w połączeniu np. z tarciem oczek może oznaczać zmęczenie, senność.

Coraz głośniejszy płacz, do którego malec dołącza mlaskanie, ssanie paluszków, a nawet całej piąstki sugeruje głód. Kiedy maluch podczas płaczu wygina się, wierci, może to wskazywać na płacz z niewygody (może uwiera go jakaś część garderoby, pościel, itd.) lub z potrzeby zmiany pieluszki.

Czasami dziecko oznajmiając, że źle się czuje, jest chore. Wówczas szczególnie należy zwrócić uwagę na takie symptomy, jak:

  • gorączka,
  • biegunka,
  • kaszel,
  • katar,
  • bladość,
  • zasinienie skóry, itp.

Jak sobie radzić z płaczem niemowlaka?

Kolejne pokolenia rodziców i opiekunów wypracowały całą gamę sposobów na radzenie sobie z dziecięcym płaczem.

Oto niektóre z nich:

  1. zaspokojenie potrzeby – dość oczywiste ale lepiej to podkreślić, że jeśli dziecko jest głodne, należy je nakarmić, jeśli brudne – przewinąć, jeśli mu za zimno, czy za gorąco – zapewnić właściwą ciepłotę, jeśli drażnią go bodźce zewnętrzne – należy je wyeliminować, itd.;
  2. utulenie, głaskanie, noszenie, kołysanie, bujanie (na rękach, w chuście, nosidle, itd.) – te różne czynności zawierają się w jednym haśle: „dawanie bliskości”;
  3. włączanie muzyki – od śpiewania kołysanek, przez nastawianie muzyki poważnej (np. Mozarta), aż po buczenie, szum suszarki do włosów lub odkurzacza;
  4. układanie w beciku, rożku, itp. – maluch uwielbia mieć ciasno, ponieważ takie warunki pamięta z życia płodowego;
  5. przejażdżka samochodem, wyjście z niemowlęciem na spacer – chodzi o wyciszenie maluszka ale też o zmianę otoczenia i zapewnienie mu innych wrażeń.

Kiedy do lekarza z płaczem dziecka?

Jeśli niemowlę, zwykle pogodne, płacze bez przerwy przez co najmniej godzinę i nie daje się uspokoić, warto skonsultować się z pediatrą.

Zawsze należy wezwać lekarza jeśli dziecko oprócz płaczu gorączkuje (powyżej 38 stopni Celsjusza), albo:

  • wymiotuje,
  • ma biegunkę,
  • drgawki,
  • jest bardzo osłabione,
  • nad wyraz blade, czy sine.

Nie wolno podawać niemowlęciu leków ani innych preparatów bez recepty na własną rękę. To lekarz stawia diagnozę i zaleca odpowiednie postępowanie, w tym podawanie wskazanych medykamentów w ustalonych dawkach.

Czytaj też:

 

Autor: Olga Tomaszewska

Olga Tomaszewska

Olga Tomaszewska

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.