Nalewka z arniki - zastosowanie, właściwości lecznicze

Nalewka z arniki górskiej ma szerokie zastosowanie lecznicze. Nalewkę z arniki wykorzystuje się w leczeniu obrzęków, stłuczeń i krwiaków. Jest także stosowana do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych. Jakie jeszcze ma nalewka z arniki zastosowanie? Jak przyrządzić samemu nalewkę z arniki?

nalewka-z-arniki

Arnika - właściwości lecznicze

Arnikę górską można spotkać na obrzeżach lasów i górskich polanach, szczególnie w Sudetach, Karpatach i Bieszczadach. Występuje także na Pojezierzu Mazurskim. Roślina ma wiele właściwości leczniczych. W XVIII wieku arnikę zaczęto powszechnie stosować na wiele dolegliwości, co doprowadziło do jej przetrzebienia. Obecnie arnika jest objęta ochroną gatunkową w całej Europie. Nie oznacza to jednak, że roślina przestała być wykorzystywana jako surowiec zielarski. Do sklepów zielarskich i aptek trafia arnika hodowlana.

Surowcem zielarskim są przede wszystkim żółte kwiaty arniki górskiej, które zawierają m.in. flawonoidy, saponiny, karotenoidy, fitosterole i laktony seskwiterpenowe. W ziołolecznictwie wykorzystuje się też kłącze arniki, które jest źródłem garbników oraz olejku eterycznego. Arnika wykazuje wiele właściwości leczniczych. Znana jest przede wszystkim jako roślina:

  • przeciwzapalna,
  • przeciwzakrzepowa,
  • przeciwobrzękowa
  • i antybakteryjna.

Surowiec zielarski wykorzystuje się na wiele sposób. Z kwiatów arniki górskiej można bowiem sporządzić maść, żel oraz nalewkę.

Nalewka z arniki - Farmakopea

Nalewka z arniki dostępna w aptekach i sklepach zielarskich powinna być przygotowana zgodnie z recepturą podaną w Farmakopei Polskiej, czyli swoistym kodeksie aptecznym. Farmakopea określa, jakie leki są w danym kraju dopuszczone do obrotu. Można w niej znaleźć spis surowców do ręcznego sporządzania leków. Farmakopea Polska określa m.in. w jaki sposób należy sporządzać nalewki.

Nalewki to płynne przetwory otrzymywane z substancji roślinnej lub zwierzęcej i rozpuszczalnika. Otrzymuje się je metodą maceracji lub perkolacji przy użyciu etanolu, zwykle w stężeniu 70 procent, niezbędnego do wytrawiania substancji roślinnej lub zwierzęcej. Farmakopea Polska podaje monografie wielu nalewek, między innymi nalewki z arniki górskiej (Arnicae tinctura).

Zobacz: Kozieradka - jak stosować na włosy

Nalewka z arniki - zastosowanie

Nalewka z arniki występuje w postaci koncentratu, który należy rozcieńczyć z wodą. Nalewkę z arniki stosuje się w postaci okładów do leczenia stłuczeń, zwichnięć, krwiaków i siniaków. Zaleca się także przykładanie okładów na ukąszenia owadów. Takie okłady mają właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne oraz przyspieszają gojenie się ran. Co ważne okładów z nalewki arniki nie należy stosować na otwarte rany oraz oparzenia II i III stopnia.

Z nalewki arniki przyrządza się też roztwór do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych dziąseł, owrzodzeniach i na afty. Jeśli po kilku dniach stosowania okładów lub płukanek nie widać poprawy, należy zgłosić się do lekarza.

Czytaj także: Sok z karczocha - wyciąg na cholesterol i odchudzanie

Arnika - nalewka tylko zewnętrznie

Nalewka z arniki nadaje się tylko i wyłącznie do użytku zewnętrznego. Co bardzo ważne, nalewkę z arniki przed zastosowaniem należy rozcieńczyć w wodzie. Należy pamiętać, że okłady przetrzymywane zbyt długo na skórze mogą wywołać oparzenie skóry. Przykładanie okładów z nalewki z arniki na duże powierzchnie skóry może skutkować podwyższoną temperaturę. Okładów nie powinno się przykładać do uszkodzonej skóry, szczególnie po oparzeniach II i III stopnia.

Nalewka z arniki stosowana do płukania jamy ustnej powinna być rozcieńczona dziesięciokrotnie. Należy uważać, by nie połknąć roztworu do płukania jamy ustnej, gdyż może to doprowadzić do podrażnienia przełyku i żołądka. Ostrożność podczas płukania jamy ustnej powinny zachować szczególnie osoby z wrzodami żołądka i dwunastnicy.

Sprawdź: Olej lniany - właściwości, zastosowanie na włosy i twarz

Nalewka z arniki - przepis

Nalewkę z arniki można przyrządzić samodzielnie w domu. Do jej sporządzenia potrzebne będą hodowlane kwiaty arniki górskiej i spirytus. Wystarczą trzy łyżki stołowe kwiatów arniki i pół litra spirytusu. Kwiaty arniki należy włożyć do szklanego naczynia i zalać spirytusem, a następnie odstawić w ciepłe miejsce na około dwa tygodnie. Po 14 dniach nalewkę z arniki należy przecedzić przez gazę i przelać do naczynia z ciemnego szkła. Zaleca się przechowywać nalewkę w suchym i zaciemnionym miejscu.

Czytaj też: Szałwia lekarska - właściwości. Czy można ją pić?

Autor: Joanna Woźniak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.