Mgiełka solankowa – do inhalacji, dla dzieci, jak stosować?

Mgiełka solankowa to woda lecznicza o wysokiej zawartości jodu, wydobywana z głębi ziemi. Od lat wykorzystuje się ją w kuracjach przeciwzapalnych i antyalergicznych. Stosowana jest zarówno w zabiegach domowych, jak i uzdrowiskowych.

mgielka-solankowa

Mgiełka solankowa stosowana jest w lecznictwie od lat, szczególnie często w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ, dzięki wysokiej zawartości jodu, jest dobrym sposobem na infekcje dróg oddechowych. Działa przeciwalergicznie i przeciwzapalnie. Może być stosowana zarówno przez dorosłych, jak i dzieci

Mgiełka solankowa

Mgiełka solankowa pozwala w warunkach domowych zrekonstruować nadmorski mikroklimat. Charakteryzuje się wyjątkowo wysokim stężeniem jodu – w litrze solanki znajduje się go aż 110 mg. Dodatkowo znajdziemy w niej około 130 mg bromu, 800 mg wapnia, 400 mg magnezu, a także krzem, selen i wiele innych biopierwiastków. Szczególnie cenną właściwością mgiełki solankowej jest to, że wspomniane pierwiastki znajdują się w stanie równowagi chemicznej, dzięki czemu proces ich wchłaniania do organizmu jest znacznie szybszy i skuteczniejszy.

Sprawdź też: Sól fizjologiczna - do oczu, nosa, inhalacji. Jak zrobić?

Mgiełka solankowa – działanie

Lecznicze właściwości jodu znane są nie od dziś. Pierwiastek ten jest składnikiem hormonów, które regulują poziom zużycia tlenu, procesy spalania i rozmnażanie się komórek. W połączeniu z innymi pierwiastkami zawartymi w mgiełce solankowej powoduje:

  • rozrzedzenie wydzieliny błony śluzowej i ułatwienie oddychania,
  • nawilżenie dróg oddechowych,
  • zlikwidowanie zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego w ustach i drogach oddechowych,
  • zmniejszenie obrzęku zapalnego błony śluzowej,
  • regenerację nabłonka migawkowego,
  • zniesienie skurczu mięśni gładkich oskrzeli.

Mgiełka solankowa – wskazania

Mgiełka solankowa może być stosowana zarówno przez dorosłych jak i dzieci. Bardzo dobrze sprawdza się w naturalnym leczeniu chorób takich jak: grypa, angina, grzybica jamy ustnej, czy choroby przyzębia. Stosuje się ją zarówno w  domu, jak i w lecznictwie uzdrowiskowym.

Lista wskazań do stosowania mgiełki solankowej jest długa i znajdziemy na niej między innymi:

  • choroby dróg oddechowych oraz profilaktyka w tym zakresie (mgiełka solankowa - inhalacje),
  • stany przed i po zabiegach operacyjnych w obrębie dróg oddechowych,
  • przewlekłe nieżyty gardła, nosa, gardła, oskrzeli, tchawicy płuc,
  • rozedma, pylica płuc i astma oskrzelowa.

Sprawdź również: Spray do nosa - spray do nosa na zatoki, alergie, katar

Mgiełka solankowa – jak stosować?

  • Mgiełka solankowa do inhalacji - inhalacje mgiełką solankową to popularny sposób na nawilżenie dróg oddechowych. Pomagają w łagodzeniu objawów zakażenia bakteryjnego, wirusowego i grzybiczego, wpływają na rozrzedzenie wydzieliny śluzowej i rozszerzenie zwężonych dróg oddechowych. Inhalacje możemy przeprowadzać w warunkach domowych rozcieńczonym (słabszym) lub nierozcieńczonym (silniejszym) roztworem – zarówno w inhalatorach do tego przeznaczonych, jak i poprzez wdychanie oparów gorącej mgiełki.    
  • Mgiełka solankowa do płukania ust i gardła - płukanie jamy ustnej i gardła mgiełką solankową pomaga w profilaktyce schorzeń gardła i przyzębia. Zadowalające efekty otrzymamy, jeśli płukanie będziemy wykonywać regularnie, kilkakrotnie w ciągu dnia, najlepiej po każdym posiłku oraz po umyciu zębów.
  • Mgiełka solankowa rozpylana w powietrzu – w sezonie grzewczym, okresach pylenia alergenów oraz w okresie jesienno-zimowym mgiełkę solankową można rozpylać również w pomieszczeniach. Dzięki temu powietrze będzie odpowiednio nawilżone i zjonizowane.

Mgiełka solankowa dla dzieci

Mgiełka solankowa to popularny produkt wśród rodziców. Dobrze radzi sobie z katarem i kaszlem u dzieci a nawet niemowląt, wspomaga również leczenia zapalenia oskrzeli i płuc. Mgiełka solankowa do inhalacji dla dzieci powinna być stosowana zgodnie z instrukcją obsługi inhalatora. Najlepsze efekty osiągniemy stosując mgiełkę bez rozcieńczania. Takie inhalacje mgiełką solankową nawilżą drogi oddechowe, obkurczą błonę śluzową i rozrzedzą wydzielinę, dzięki czemu dziecku będzie znacznie łatwiej oddychać.

Mgiełka solankowa - dawkowanie

Dawkowanie mgiełki solankowej zależy od stopnia dolegliwości. Kiedy objawy są nasilone, możemy stosować mgiełkę nawet kilka razy dziennie. Jeżeli natomiast naszym celem jest profilaktyka, wystarczy inhalacja raz dziennie.

Przeciwwskazania do stosowania mgiełki solankowej

Choć mgiełka solankowa to produkt bezpieczny, istnieje kilka przeciwwskazań do jej stosowania. Wśród nich wymienić można:

  • ostre i przewlekłe choroby i nieżyty w okresie zaostrzeń, upośledzonej drożności lub wymagające leczenia operacyjnego,
  • choroby tarczycy,
  • choroby niewydolności krążenia,
  • choroby nowotworowe,
  • gruźlica płuc,
  • zaawansowana astma oskrzelowa,
  • choroby zagrożone krwiopluciem i krwawieniem.

Zobacz również: Aspirator do nosa – jaki wybrać i jak go używać?

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.