Metaliczny posmak w ustach - o czym świadczy? Leczenie

Co oznacza metaliczny posmak w ustach? Taki stan może mieć wiele przyczyn. Począwszy od niewłaściwej higieny jamy ustnej, zapalenia dziąseł lub przyzębia, poprzez ciążę i zatrucie metalami toksycznymi, na cukrzycowej kwasicy ketonowej kończąc. Sprawdź, o czym jeszcze świadczy metaliczny posmak w ustach i jak można się go pozbyć.

 metaliczny-posmak-w-ustach

Metaliczny posmak w ustach

W naszym języku znajduje się około 10 tysięcy kubków smakowych. Dzięki nim jesteśmy w stanie ocenić, czy jedzona przez nas potrawa jest gorzka, kwaśna, słona czy słodka. Każdy z nas może nieco inaczej odczuwać smak posiłków. Dotyczy to zwłaszcza odczuwania goryczy i słodyczy. Dla jednej osoby danie może być zbyt gorzkie, właściwie nie nadające się do zjedzenia, a dla drugiej idealnie doprawione. Jest to kwestią indywidualną, a o gustach, także tych kulinarnych, się nie dyskutuje.

Czasami jednak sposób odczuwania przez nas smaków może być zaburzony. Przykładowo w czasie infekcji układu oddechowego w ogóle nie odczuwamy smaku potraw, jednak po wyleczeniu choroby smak powraca. Niepokojącym sygnałem natomiast może być metaliczny posmak w ustach. Sprawdź, o czym może świadczyć.

Przyczyny metalicznego posmaku w ustach

Odczuwanie metalicznego posmaku w ustach może mieć różne przyczyny. Do najczęstszych należą:

  • niewłaściwa higiena jamy ustnej,
  • zapalenie dziąseł lub przyzębia,
  • grzybica jamy ustnej,
  • zapalenie błony śluzowej jamy ustnej,
  • ciąża,
  • zatrucie metalami toksycznymi,
  • niedobory lub przedawkowanie niektórych witamin lub mikroelementów,
  • zaburzenia układu nerwowego (zwłaszcza dotyczące nerwu językowo-gardłowego, błędnego lub struny bębenkowej),
  • zaburzenia wchłaniania,
  • choroby metaboliczne (cukrzyca, kwasica ketonowa, choroba Wilsona),
  • choroby wątroby,
  • choroby nerek,
  • krwotok wewnętrzny.

Metaliczny posmak w ustach jest także odczuwamy przez pacjentów w czasie tomografii komputerowej z kontrastem, chemioterapii i radioterapii. Również skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków jest metaliczny posmak w jamie ustnej. Dotyczy to zwłaszcza antybiotyków, leków na nadciśnienie i przeciwhistaminowych. Ponadto nałogowe palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu mogą powodować zaburzenia w odczuwaniu smaków oraz zapachów, aczkolwiek częściej są przyczyną gorzkiego, aniżeli metalicznego posmaku w ustach.

Metaliczny posmak w ustach w ciąży

Metaliczny posmak w ustach jest częstym objawem ciąży. Skąd się bierze? Mimo wielu badań prowadzonych pod tym kątem, naukowcy nadal nie są w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przyczyn tego stanu upatruje się przede wszystkim w zmianach hormonalnych, jakie dokonują się w organizmie kobiet w ciąży.

W pierwszym trymestrze ciąży można wręcz mówić o istnej burzy hormonalnej, która ma wpływ na zmysł smaku i zapachu. Metaliczny posmak w ustach zwykle nie jest już odczuwany w drugim trymestrze ciąży. Jeśli jest bardzo dokuczliwy, można go zniwelować, jedząc owoce cytrusowe, produkty marynowane w occie lub pijąc soki z cytrusów.

Metaliczny posmak w ustach i ból brzucha

Metaliczny posmak w ustach i ból brzucha mogą świadczyć o zatruciu metalami toksycznymi. Niektóre metale, oczywiście w niewielkich ilościach, są niezbędne człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania. Należą do nich miedź, cynk, chrom czy żelazo. Wyróżnia się również metale, które nawet w śladowych ilościach toksyczne, takie jak:

  • rtęć,
  • ołów,
  • kadm.

Zarówno jedne, jak i drugie mogą doprowadzić do poważnego zatrucia. Do zatrucia pierwszymi zwykle dochodzi na skutek przedawkowania. Drugie natomiast mogą przedostać się do wód lub gleby, a następnie do przewodu pokarmowego człowieka, powodując silne zatrucie. Mogą również przedostać się do organizmu drogą wziewną lub zostać wchłonięte przez skórę. Zatrucie metalami bardzo często objawia się zaburzeniami smaku.

Charakterystyczny metaliczny posmak w ustach jest symptomem zatrucia ołowiem i rtęcią. Zatrucie miedzią natomiast można rozpoznać po słodko-metalicznym posmaku. Metale toksyczne są zwykle magazynowane w wątrobie lub nerkach i mogą przyczynić się do poważnych chorób tych narządów.

Jak się pozbyć metalicznego posmaku w ustach?

Jak się pozbyć metalicznego posmaku w ustach? Leczenie powinno być uzależnione od przyczyny tego stanu. Warto w pierwszej kolejności odwiedzić stomatologa, gdyż częstą przyczyną zaburzeń smaku są choroby dziąseł lub przyzębia, a także niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Być może zmiana nawyków higienicznych wystarczy, by pozbyć się dokuczliwego posmaku w ustach. Kobiety powinny także upewnić się, czy nie są w ciąży, gdyż jedną z najczęstszych przyczyn metalicznego posmaku w ustach jest stan błogosławiony. Jeśli wykonanie testu ciążowego oraz wizyta u stomatologa nie przyniosą odpowiedzi, warto odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje na odpowiednie badania diagnostyczne.

Autor: Joanna Woźnniak

Czytaj:

 

Bibliografia:

  • Dudzik A., Chomyszyn-Gajewska M., Pseudohalitoza i halitofobia, Przegląd Lekarski 2014 / 71 / 5.
  • Herman K., Korczyński M., Janeczek M., Wełmiński P., Kowalczyk-Zając M., Leśków A., Całkosiński I., Dobrzyński M., Wpływ metali toksycznych na tkanki jamy ustnej, Journal of Education, Health and Sport. 2017;7(1):209-220.

Joanna Woźniak

Joanna Woźniak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.