Krem z filtrem 50 - jaki jest najlepszy?

Krem z filtrem 50, mimo, że nazywany jest blokerem słońca, nie chroni w 100 procentach przed promieniowaniem słonecznym. Stuprocentowej ochrony nie zapewni nawet krem z filtrem 100, bo takie również można znaleźć w aptekach i drogeriach. Jaką ochronę zapewniają kremy z wysokim filtrem? Kiedy powinno się używać kremu z filtrem SPF 50?

Krem z filtrem 50

Krem z filtrem 50 a krem z filtrem 2 - jaka jest różnica?

W aptekach i drogeriach można znaleźć kremy do opalania z filtrem 2, kremy z filtrem 50 oraz kremy z filtrem 100. Co oznaczają liczby 2, 50 i 100 podane na opakowaniach kremów? Te liczby to tzw. wskaźniki SPF.

SPF to skrót od angielskiego zwrotu Sun Protection Factor, oznaczającego wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Krem z filtrem 50 jest więc kremem z filtrem o wskaźniku SPF50.

Im wskaźnik na opakowaniu kremu do opalania jest większy, tym krem zapewnia lepszą ochronę przeciwsłoneczną. Przykładowo, krem z filtrem 2 zatrzymuje około 30 procent promieniowania słonecznego, krem z filtrem 10 - 85 procent, a krem z filtrem 50 - 98 procent. Kremy z filtrem SPF 50 +, czyli o wskaźnikach większych od 50, są w stanie pochłonąć 99 procent promieniowania, ale nigdy nie dają 100 procentowej ochrony przeciwsłonecznej.

Co jeszcze można “wyczytać” ze wskaźników SPF? Sun Protection Factor określa także jak długo można przebywać na słońcu do momentu pojawienia się na skórze rumienia. Przykładowo, jeśli u osoby, które nie posmarowała się żadnym krem do opalania, skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych czerwieni się po 15 minutach, to po zastosowaniu kremu z filtrem 10 zaczerwieniłaby się po 150 minutach. Innymi słowy wskaźnik SPF pokazuje nam, jak długo możemy przebywać na słońcu bez konsekwencji w postaci reakcji skórnej. Wartość wskaźnika SPF należy przemnożyć przez

czas, jaki naturalnie możemy spędzić na słońcu, zanim na skórze pojawi się rumień, zwykle to około 15-20 minut.

 Czytaj także: Przyspieszacz opalania - z filtrem czy bez? Jak używać?

Krem z filtrem 50 do twarzy - kiedy cera wymaga wysokiego faktora przeciwsłonecznego?


Jak dobrać krem z filtrem do naszej cery? Generalnie należy kierować się następującą zasadą: im jaśniejsza karnacja skóry, tym wyższy wskaźnik SPF. Krem z filtrem SPF 2-10 powinny więc wybierać osoby o ciemnej karnacji lub mocno opalone. Kremy z filtrem od 10 do 15 zapewniają średnią ochronę, a kremy z filtrem powyżej 15 - wysoką. Krem do opalania z filtrem 50 jest przeznaczony dla małych dzieci, osóbbladych, nieopalonych, o bardzo jasnej karnacji i opalających się na czerwono.

Nieco inaczej wygląda ochrona delikatniejszej skóry twarzy. Cera potrzebuje ochrony przeciwsłonecznej przez cały rok, nie tylko latem i nie tylko w czasie opalania. Krem z filtrem 50 do twarzy powinny używać osoby o bardzo jasnej cerze i skłonnej do alergii. Krem do twarzy z filtrem 50 jest przeznaczony także dla osób, które mają uczulenie na słońce. Takie osoby powinny też używać kremu z filtrem 50 pod makijaż.

Dla pań o wrażliwej cerze lepsze będą kremy z filtrem mineralnym SPF 50. Filtr mineralny nie powoduje reakcji alergicznych w przeciwieństwie do filtrów chemicznych, które mogą podrażnić skórę. Lekarze dermatolodzy polecają także stosować krem z filtrem 50 na przebarwienia na skórze. Osoby o cerze tłustej i trądzikowej również powinny chronić skórę przed słońcem kremami z wysokiem filtrem. Nie jest prawdą, że cera tłusta potrzebuje “słonecznego wysuszenia”. Krem z filtrem 50 do cery tłustej powinien mieć lekką konsystencję, aby nie zatykał porów.

Cera naczynkowa nie znosi zmiany temperatury. Zdaniem dermatologów tego typu cery w ogóle nie powinno się opalać. Krem do cery naczynkowej z filtrem 50 to wręcz podstawa pielęgnacji. Cera sucha nie dość, że samoistnie szybciej się starzeje, to promieniowanie UVA, które wnika w głąb skóry, uwalnia wolne rodniki, a co za tym idzie dodatkowo przyspiesza procesy starzenia się skóry. Zatem krem z filtrem 50 jest także przeznaczony do cery suchej.

 Sprawdź: Opalanie - kiedy jest bezpieczne? Zdrowe opalanie

Krem z filtrem 50 dla dzieci

Krem z filtrem 50 to kosmetyk obowiązkowy w przypadku niemowląt i małych dzieci. Dzieci mają bowiem cieńszą i bardziej delikatną skórę oraz są bardziej narażone na fotodermatozę, czyli uczulenie na słońce. Pediatrzy i dermatolodzy zalecają rodzicom stosowanie kremu z filtrem 50 dla niemowląt i małych dzieci, który zawiera filtry mineralne.

Krem z filtrem mineralnym 50 nie podrażni delikatnej skóry dziecka. Dzieci powyżej 3 roku życia mogą stosować kremy z filtrem SPF 30. Co ważne, na początku lata rodzice powinni smarować swoje pociechy krem z filtrem 50 dla dzieci, a w miarę pojawiania się opalenizny stosować kremy z niższym SPF.

Czytaj też: Uczulenie na słońce - objawy, jak leczyć?

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.