Co to jest nadżerka żołądka? Przyczyny, objawy, leczenie

Nadżerka żołądka jest bolesnym ubytkiem w błonie śluzowej przewodu pokarmowego. Nie wolno jej lekceważyć. Osoby zmagające się z nią, często zapadają na wrzody żołądka, a po 50. roku życia w sposób szczególny są narażone na rozwój złośliwego nowotworu.

nadzerka-zoladka

Czym jest nadżerka żołądka? Jakie są jej przyczyny? Jak należy ją leczyć i jaką stosować dietę, by łagodzić objawy? Dlaczego uważa się, ze istnieje związek między nadżerką a rakiem żołądka?

Co to jest nadżerka żołądka?

Nadżerka to ubytek w błonie śluzowej żołądka. Najczęściej jest jednym z objawów schorzenia określanego jako zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy (symbol K29 w międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10), wywoływanego przez pałeczki Helicobacter pylori. W takiej sytuacji mówimy o zapaleniu nadżerkowym. W odróżnieniu od wrzodów żołądka, nadżerka jest uszkodzeniem płytkim, z czasem jednak zwiększającym swój zasięg oraz głębokość. Nieleczona może przeistoczyć się we wrzody, a po latach być czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka.

Nadżerka żołądka – dieta

Leczenie nadżerki wspomagać można naturalnymi metodami. Celem jest działanie przeciwzapalne, osłonowe dla błony śluzowej, a także ograniczające wydzielanie kwasów żołądkowych.

Typowe domowe sposoby na nadżerkę to:

  • właściwa dieta
    • uboga w smażone mięso, tłuste wyroby mleczne, kwaśne owoce, marynaty, sól, ostre przyprawy, kawę, herbatę, napoje gazowane,
    • bogata w chude mleko, twarożki, gotowane mięsa, przygotowywane na parze warzywa,
    • zrównoważona i regularna – dania wchodzące w skład menu powinny być nie tylko lekkostrawne, ale też niewielkie i równomiernie rozłożone w ciągu dnia (5 posiłków co 2-3 godziny),
  • naturalne środki ziołowe ochraniające błonę śluzową żołądka: prawoślaz lekarski, rumianek,
  • ograniczenie spożycia alkoholu, eliminacja papierosów.

Objawy nadżerki żołądka

Typowe objawy nadżerki żołądka przypominają symptomy choroby wrzodowej. Wymienić wśród nich można między innymi:

  • silny, palący ból brzucha, występujący w górnej jego części (między pępkiem a mostkiem), najczęściej kilkadziesiąt minut po spożyciu posiłku, a także – na czczo, po przebudzeniu się,
  • zgagę, czyli uczucie pieczenia w przełyku,
  • nudności, wymioty,
  • wzdęcia,
  • krwawienie z układu pokarmowego.

Przyczyna nadżerki żołądka

Najczęstsza przyczyną nadżerki żołądka jest infekcja powodowana zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. Jest to pałeczka bytująca w układzie pokarmowym u przeszło połowy populacji, zwłaszcza u osób starszych. Jej obecność prowadzić może (choć nie musi) do reakcji enzymatycznych i toksycznych, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia i miejscowego zaniku błony śluzowej żołądka.

Inne możliwe przyczyny nadżerki żołądka to:

  • nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
  • nadużywanie alkoholu,
  • zatrucia chemiczne, urazy mechaniczne.

Leczenie nadżerki żołądka

Nadżerkę żołądka można zdiagnozować ponad wszelką wątpliwość jedynie w czasie badania gastroskopowego. Sposób leczenia uzależniony jest od przyczyny ubytku w błonie śluzowej.  Jeśli jest to infekcja bakteryjna wywołana przez Helicobacter pylori, skutecznym panaceum jest tygodniowa terapia z użyciem antybiotyków oraz tak zwanych inhibitorów protonowych, hamujących wydzielanie soków żołądkowych.

Infekcje wirusowe najczęściej przechodzą samoistnie. U osób ze stwierdzoną chorobą alkoholową podstawą jest rozpoczęcie leczenia uzależnienia, przy zachowaniu całkowitej abstynencji. Chirurgiczne leczenie nadżerki ordynuje się w sytuacji, gdy do chodzi do poważnych krwawień.

Pamiętać należy, że nie wskazane jest przyjmowanie na ból brzucha niesteroidowych leków przeciwzapalnych – są one jedną z głównych przyczyn wrzodów żołądka.

Nadżerka żołądka a rak

Nadżerka żołądka, wrzody żołądka, czy mówiąc szerzej – utrzymujący się przewlekle stan zapalny w obrębie tego organu, uznawane są za czynniki istotnie zwiększające ryzyko zachorowania na raka. Dokładne mechanizmy nie zostały do końca wyjaśnione, jednak można przyjąć, że do rozpoczęcia procesów nowotworowych najczęściej przyczynia się bakteria Helicobacter pylori, ta sama która na wcześniejszych etapach wywołuje nadżerkę oraz wrzody. Tym samym osoby cierpiące na przewlekłe zapalenie żołądka zaliczane są do grupy wysokiego ryzyka, jeśli chodzi o potencjalne zagrożenie chorobą nowotworową.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj:

Źródła:

  • Jolanta Brzeszczyńska, Krzysztof Gwoździński, Charakterystyka stanów chorobowych żołądka, Acta Universitatis Lodziensis Folia Biochemica et Biophysica 12, 1997
  • Andrzej Szczekilk, Choroby wewnętrzne, 2005 Kraków, Medycyna Praktyczna

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.