Chusta trójkątna – zakładanie, zastosowanie, jak założyć?

Chusta trójkątna, potocznie zwana temblakiem to produkt medyczny, który w sposób szybki i wygodny pozwala unieruchomić uszkodzoną kończynę górną. Jej zastosowanie sprawdza się idealnie podczas udzielania pierwszej pomocy, jak i również w sytuacjach konieczności unieruchomienia chorego miejsca na krótki czas. Za pomocą chusty trójkątnej można też w sposób szybki i prosty bandażować różnego rodzaju rany.

chusta-trojkatna

Chusta trójkątna

Chusta trójkątna powinna stanowić element wyposażenia każdej apteczki pierwszej pomocy (w pracy, domowej czy samochodowej). Niestety często jej brakuje, a to produkt, który idealnie pomaga zapobiegać dalszym powikłaniom. Pod warunkiem – właściwego sposobu z jego korzystania. Chustą trójkątną można również zabezpieczyć praktycznie większość ran. Zaletą zastosowania chusty trójkątnej w takich przypadkach jest dużo szybsze bandażowanie niż bandażem. Chusta trójkątna doskonale sprawdza się także w wypadkach komunikacyjnych, gdy potrzebna jest nagła pomoc, przed przyjazdem specjalistów.

Chusta trójkątna –zastosowanie

Chusta trójkątna jest przeznaczona do tymczasowego unieruchomienia kończyn górnych, zarówno w warunkach profesjonalnego gabinetu, jak i w warunkach domowych. Uszkodzenia narządów ruchu jako efekt urazów mechanicznych należy podzielić na trzy grupy:

  • złamania,
  • zwichnięcia,
  • zamknięte obrażenia tkanek miękkich.

Chusta trójkątna bawełniana najczęściej stosowana jest w przypadku złamań lub zwichnięć:

  • obojczyka,
  • kości ramieniowej,
  • kości przedramienia,
  • kości dłoni.

Chusta trójkątna (temblak) może być również wykorzystywana jako środek pomocniczy przy opatrywaniu ran (np. rany klatki piersiowej lub głowy). Szybkie zastosowanie chusty trójkątnej sprawdza się w sytuacjach, które wymagają natychmiastowej interwencji. Do takich należą wypadki komunikacyjne. Założona skutecznie chusta trójkątna odciąża kończynę. Często można w ten sposób zapobiec dalszym powikłaniom. Zaletą tego produktu jest również wykonanie z wytrzymałych tkanin. Dzięki temu chusty trójkątne można stosować przy unieruchamianiu  bądź podtrzymywaniu kończyn nawet u osób z nadwagą.

Trzeba zawsze pamiętać, iż chusty trójkątnej nie stosujemy w przypadku otwartych ran, otarć naskórka czy egzemy skórnej. W tych przypadkach zastosowany temblak przyniesie więcej szkody. Chusta trójkątna nie jest również wskazana, gdy doszło do poparzenia i dużych uszkodzeń skóry.

Czytaj też: Bandaż samoprzylepny - zastosowanie i działanie

Chusta trójkątna - zakładanie

Złamania lub zwichnięcia kończyn górnych to najczęściej występujące wśród tego typu urazów. Ważne jest, aby zabezpieczyć chore miejsce chustą trójkątną, nie powodując dodatkowego bólu u poszkodowanego. Wszelkie czynności należy wykonywać delikatnie i we współpracy z poszkodowanym.

Chusta trójkątna – jak założyć?

Podpowiadamy krok po kroku, jak założyć chustę trójkątną.

  • Umieszczamy chustę trójkątną tak, aby jeden z jej rogów znajdował się na wysokości łokcia unieruchamianej ręki,
  • na przeciwległe ramie zakładamy drugi róg chusty,
  • umieszczamy uszkodzoną kończynę na chuście,
  • owijamy uszkodzoną kończynę trzecim rogiem chusty (zwisającym),
  • zawiązujemy rogi chusty na szyi (po uprzednim sprawdzeniu czy ręka jest w odpowiedniej pozycji).

Umiejętne założenie chusty trójkątnej może okazać się nieoceniona przypadku udzielania pierwszej pomocy. Bawełniana chusta trójkątna nie zawsze jest elementem apteczki, ale można zrobić ją samemu. Wystarczy większy kawałek dostępnego materiału w formie trójkąta i założenie go choremu zgodnie z wyżej wymienionymi zasadami.

Jeżeli w zasięgu jest tylko kawałek materiału w kształcie kwadratu, to należy go tak złożyć, aby powstał trójkąt. Można też w nagłych przypadkach unieruchomić rękę przy pomocy ubrania poszkodowanego. Należy wtedy od dołu chwycić kawałek koszuli lub marynarki osoby poszkodowanej, wywinąć do góry i przyczepić do reszty materiału agrafką. Tak zrobiona chusta trójkątna ma charakter doraźny, ale zabezpieczy z pewnością w pierwszych momentach uszkodzoną kończynę. Wykonując temblak należy zawsze pamiętać, iż ma on na celu unieruchomienie miejsca urazu. Oznacza to, iż chustę trójkątną należy założyć starannie. Nie może być ona związana zbyt luźno. Uszkodzona ręka wówczas opada i nie jest właściwie zabezpieczona. Jednocześnie kończyna narażona jest na dodatkowy ból czy nawet uraz.

Sprawdź: Opatrunek hydrokoloidowy - kiedy i jak stosować?

Chusta trójkątna - zalety zastosowania

Chusty trójkątne mają wiele zalet. Oprócz  zalet typowo medycznych, związanych z zapobieganiem powikłań przy urazach, mają tez wiele zalet potrzebnych do codziennego ich stosowania. Jedną z nich jest możliwość  wielokrotnego stosowania. Wypranie chusty nie pozbawia jej właściwości  przy zabezpieczaniu złamań lub zwichnięć. Chusty wykonane z naturalnych materiałów (głównie bawełna) pozwalają na pełen komfort korzystania z nich, przepuszczając powietrze. Chusty trójkątne pakowane są pojedynczo, co gwarantuje  ich niewielką cenę.  W chustach dostępnych w aptekach zostały większości zastosowane regulowane długości naramiennika, co daje możliwość podtrzymania kończyny na właściwej wysokości. Naramienniki są miękkie i dają pełniejszy komfort użycia. Użycie chusty trójkątnej jest szybkie i proste, ale zawsze należy pamiętać o skonsultowaniu każdego urazu z lekarzem.   

Czytaj też: Sezon narciarski - jak uniknąć kontuzji?

 

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.