Alergia na roztocza - objawy, odczulanie, leki, przyczyny

Alergia na roztocza kurzu domowego wywoływana jest przez białka znajdujące się w odchodach tych mikroskopijnych pajęczaków. Powoduje dolegliwości ze strony układu oddechowego oraz zmiany skórne. Nie należy ich lekceważyć, gdyż nieleczona alergia może powodować astmę oskrzelową lub atopowe zapalenie skóry. Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest odczulanie. 

alergia-na-roztocza-objawy

Czym są roztocza i dlaczego powodują alergie? 

Roztocza to pajęczaki, których rozmiary nie przekraczają pół milimetra. Ich środowisko naturalne to kurz, gdzie żywią się ludzkim naskórkiem. Doskonale odnajdują się więc m.in.  
w pościeli, dywanach, zasłonach i tapicerkach. 

Mieszkanie stwarza dla nich najbardziej sprzyjające warunki. Istotna jest zwłaszcza temperatura – około 23 stopni Celsjusza z wilgotnością powietrza na poziomie 70–80 proc. Temperatura poniżej 17 st. Celsjusza i niska wilgotność znacznie zmniejszają ich populację. 

Istnieją dwa mechanizmy na drodze których roztocza kurzu domowego wywołują objawy alergii. Pierwszym z nich są białka obecne w odchodach roztoczy. Dla niektórych osób mogą być ona silnymi alergenami. Białka te wnikają do organizmu drogą oddechową wraz z kurzem. 

Drugim mechanizm rozwoju objawów alergicznych opiera się na wdychaniu kurzu, w których obecne są martwe fragmenty ciał roztoczy. Te także stanowią czynnik alergizujący. 

 

Przeczytaj: Maść na uczulenie – maść na uczulenie skóry bez recepty 

 

Jakie są przyczyny alergii na roztocza obecne z kurzu? 

Roztocza kurzu domowego wywołują reakcje alergiczne oddziałując na układ odpornościowy. 

Kiedy alergeny w postaci odchodów lub obumarłych części roztoczy przedostaną się organizmu, aktywuje się cała kaskada działań na poziomie komórkowym. 

Limfocyty T zaczynają produkować cytokiny, które prowadzą do dalszej aktywacji innych komórek, takich jak granulocyty eozynofilowe i komórki tuczne. 

Te ostatnie uwalniają histaminę oraz inne mediatory zapalenia w odpowiedzi na ekspozycję na alergeny roztoczy. Opisane procesy prowadzą do rozwoju stanu zapalnego oraz objawów alergii, takich jak atopowe zapalenie skóry i astma.  

 

Jakie są objawy alergii na roztocza? 

Objawy alergii na roztocza kurzu nasilają się wczesnym rankiem, po przebudzeniu. Wynika to z faktu, że w pościeli roztocza bytują najchętniej ze względu na dużą ilość pożywienia – martwego naskórka. 

Objawy alergii na roztocza to: 

  • częste kichanie, 
  • spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, 
  • duszności i problemy z oddychaniem, 
  • świszczący oddech, 
  • napadowe kichanie, 
  • drapanie w gardle, 
  • zmiany skórne – pokrzywka, objawy zbliżone do zmian łuszczycowych, zaczerwienienie skóry. 

 

Warto wspomnieć, że odczyny skórne takie jak  zaczerwienienie, wysypka czy świąd bardziej manifestują się w okolicach ciała narażonych na kontakt z alergenami. Są to okolice twarzy, ust, nosa, szyi, ale także dłoni. 

Pacjenci cierpiący z powodu alergii na roztocza częściej cierpią z powodu nawracających infekcji górnych dróg oddechowych takich jak zapalenie zatok czy infekcje gardła. 

Bardzo rzadko, w przypadkach ciężkich reakcji alergicznych na roztocza, mogą wystąpić objawy anafilaktyczne, takie jak obrzęk naczynioruchowy, duszność, spadek ciśnienia krwi. Anafilaksja zawsze traktowana jest jako potencjalne zagrożenie życia i wymaga kwalifikowanej pomocy medycznej. 

Niestety powyższe objawy najczęściej występują całorocznie, a nasilają się jesienią i zimą. Ważne jest, aby podjąć leczenie, gdyż lekceważenie alergii na roztocza kurzu domowego może doprowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej lub atopowego zapalenia skóry. 

 

Alergia na roztocza u dzieci – kiedy się pojawia i jak ją leczyć? 

Alergia na roztocza to powszechny problem, zwłaszcza u dzieci, i może pojawić się w każdym wieku. Objawy alergii często są mylone z przeziębieniem, szczególnie gdy nasilają się w okresie jesienno-zimowym, gdy pomieszczenia są mniej wentylowane, a stężenie roztoczy w powietrzu może wzrosnąć. Dlatego ważne jest, aby dokładnie obserwować dziecko i zauważyć, kiedy objawy występują najczęściej oraz jakie czynniki je wywołują. 

Konieczna jest również konsultacja z lekarzem, który może zlecić testy alergologiczne w celu potwierdzenia alergii na roztocza. Na podstawie wyników testów lekarz będzie mógł ustalić, jakie alergeny są odpowiedzialne za reakcję alergiczną u dziecka i zaproponować odpowiednie leczenie. 

W niektórych przypadkach może być konieczne leczenie poprzez odczulanie. Może być konieczność zastosowania leków przeciwhistaminowych i leczenie objawowe.  

Jednakże, podstawą terapii alergii na roztocza są domowe sposoby, takie jak utrzymywanie czystości w domu, regularne odkurzanie i wietrzenie pomieszczeń, stosowanie specjalnych pokrowców na materace i poduszki, a także unikanie kontaktu z alergenami tych pajęczaków. Dzięki tym środkom objawy alergii mogą być mniej uciążliwe dla dziecka, co znacząco poprawia jego jakość życia i komfort.  

 

 

Jak leczyć alergię na roztocza kurzu domowego? 

Leczenie alergii na roztocza może opierać się na podawaniu leków antyhistaminowych oraz glikokortykosteroidów. 

Pierwsze z nich hamują wydzielanie histaminy odpowiedzialnej za powstawanie reakcji alergicznej, co znacznie łagodzi objawy. 

Natomiast drugi rodzaj leków, czyli sterydy podawane są najczęściej wziewnie. Ich zadaniem jest hamowanie reakcji zapalnej w drogach oddechowych. Osłabiają reakcję na alergeny, ułatwiają oddychanie poprzez poprawienie czynności płuc. 

Leki antyhistaminowe dostępne są również bez recepty jednak przed ich zażyciem najlepiej skontaktować się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniej terapii. Glikokortykosteroidy przepisywane są przez specjalistę. Należy stosować je ściśle według wskazań, gdyż nieprawidłowo dawkowane mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. 

Są dostępne także leki takie jak nedokromil, który hamuje w drzewie oskrzelowym uwalnianie mediatorów stanu zapalnego takich jak: histamina, prostaglandyna. Rezultatem jest rozszerzenie oskrzeli. 

Z punktu widzenia pacjenta i uciążliwości objawów, ważne jest także stosowanie leczenia objawowego. Na pierwszy plan wysuwają się preparaty zmniejszające obrzęk śluzówki nosa, co pozwala zmniejszyć nasilenie objawów takich jak zatkany nos i niedrożne zatoki. 

 

Zobacz: Swędzenie skóry - co na świąd skóry? Maść, tabletki 

 

Alergia na roztocza – odczulanie 

Ze względu na powszechność roztoczy jedynym skutecznym sposobem leczenia uciążliwej alergii jest odczulanie. Polega ono na stopniowym podawaniu coraz większych dawek alergenu pod ścisłą kontrolą lekarską, aż do uodpornienia organizmu. 

Niestety terapia trwa około 3–5 lat. W tym czasie pacjent otrzymuje w początkowych stadiach 1–2 dawki tygodniowo, a następnie iniekcje podtrzymujące. 

Największą zaletą odczulania jest to, że leczy przyczynę alergii, a nie zwalcza jedynie jej objawy. 

Dowiedz się: Ukąszenia owadów - co zrobić po ukąszeniu przez owada? 

 

Jakie są domowe sposoby na alergię na roztocza kurzu domowego? 

Leczenie alergii na roztocza kurzu domowego wymaga również wprowadzenia kilku zmian  
w codziennym życiu. Domowe sposoby na alergię na kurz to: 

  • codzienne sprzątanie mieszkania, 
  • wykorzystywanie odkurzaczy zaopatrzonych w system filtrów, 
  • codziennie wietrzenie pomieszczeń, 
  • regularna, częsta zmiana pościeli i jej wietrzenie, 
  • rezygnacja z dywanów, zasłon i obszernych firan, 
  • usunięcie pluszowych zabawek, 
  • regularne oczyszczanie i pranie mebli tapicerowanych, 
  • rezygnacja z palenia papierosów w domu, 
  • rezygnacja ze zwierząt domowych, 
  • pranie pościeli w wysokich temperaturach – powyżej 60 st., 
  • stosowanie pokrowców na materace, 
  • stosowanie preparatów na roztocza, 
  • stosowanie pochłaniacza wilgoci, 
  • wyposażenie mieszkania w klimatyzatory z funkcją filtrowania powietrza, 
  • suszenie prania poza pomieszczeniami mieszkalnymi. 

Oprócz wyżej wymienionych sposobów warto również zastosować odpowiednie prześcieradła i pościele antyalergiczne. Skutecznym sposobem jest także założenie specjalnego, antyalergicznego filtra do odkurzacza. 

Sprawdź: Testy na nietolerancje pokarmowe - jak zrobić test? 

 

 

Czytaj także: Domowe sposoby na katar - co na katar? Metody 

 

Autor: Dominika Rusek

 

Dominika Rusek

Dominika Rusek

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.